logo

CZCIONKA : MNIEJSZA | WIĘKSZA

  >  
 
 
           
30.10.2015 Lublin
Seminarium pt. „Dwa lata po Euromajdanie”

B

Instytut Nauk Politycznych i Spraw Międzynarodowych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie byli organizatorami seminarium poświęconego obecnej sytuacji na Ukrainie.

Seminarium naukowe pt. Ukraina dwa lata po Euromajdanie, odbyło się w dniu  26 października 2015 r. w auli Instytutu Nauk Politycznych i Spraw Międzynarodowych KUL. W debacie wzięli udział m.in. dr hab. Andrzej Gil, prof. KUL, dr Andrzej Szabaciuk, Maryna Marchenko oraz Jarosława Wereszczak (wszyscy z KUL). Debatę moderował dr hab. Tomasz Stępniewski. Gościem specjalnym był dr Yuriy Matsiyevsky z Narodowego Uniwersytetu „Akademia Ostrogska”.

Nasz gość zwrócił uwagę na fakt, że na Ukrainie, pomimo zmian kolejnych ekip rządzących, od lat nie zmieniają się reguły gry politycznej. W 2014 r. cała władza została skupiona w jednych rękach ludzi związanych z partią Batkiwszczyzna. Ponadto prof. wspomniał, że można by powołać do życia organizację na wzór Grupy Wyszechradzkiej, skupiającą m.in. Polskę, która mogłaby podjąć współpracę na linii Polska-Ukraina.

powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie

Dr hab. Andrzej Gil, prof. KUL podkreślił, iż wydarzenia na Ukrainie były jednym z elementów działalności sił, które chciały przejąć władzę. Według niego prezydent chciał stworzyć monolityczną władzę zjednoczoną wokół jednej idei, co pokazują również ostatnie wybory. Nigdy wcześniej nie było takiej konsolidacji władzy, „mamy do czynienia ze świetnie przygotowanym zamachem stanu” – podkreślał. Pozytywne konsekwencje Majdanu to m.in. kształtowanie się społeczeństwa obywatelskiego. Miliony osób zaczęło identyfikować się z Ukrainą i było gotowych walczyć za ojczyznę. Po naciskach społeczeństwa zostały uchwalone nowe ustawy związane z walką z korupcją oraz ustawa o lustracji polityków.

powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie

Według profesora Gila jedną z negatywnych konsekwencji była utrata Krymu. Hrywna traciła na wartości nawet do trzech razy, a eksport zmniejszył się o jakieś 30%. Na progu bankructwa stanęło jedenaście banków. 65% Ukraińców uważa, że Majdan nie przyniósł żadnych korzyści. Tylko 9% z nich uważa, że kierunek zmian jest słuszny.

Dr Andrzej Szabaciuk z KUL zwrócił uwagę na fakt, iż polityka gospodarcza wobec ludów rosyjskojęzycznych jest instrumentem nacisku na kraje, w których żyje ludność rosyjska. Rosja poprzez podejmowane działania, dąży do odbudowy własnego imperium.

 


 
O NAS
RODM - koordynatorem, inicjatorem i animatorem działań międzynarodowych w regionie. Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie powstał 1 kwietnia 2013r. w wyniku konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych na realizację zadania publicznego „Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej – 2013”. Organizacją prowadzącą RODM jest Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw, która od 1993 r. pracuje na rzecz społeczeństwa obywatelskiego oraz solidarności między narodami. WIĘCEJ INFORMACJI
mapa

Warning: include_once(/poczta.php): failed to open stream: No such file or directory in /rodm_lublin/komponenty/stopa.php on line 12

Warning: include_once(): Failed opening '/poczta.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php56/lib/pear') in /rodm_lublin/komponenty/stopa.php on line 12

 

 

 
PROJEKTY INFORMACYJNE
MATERIAŁY INFORMACYJNE
POLECAMY
KONTAKT
   
pasek
 
  • Biuletyn informacyjny
  • REGIONALNY OŚRODEK
    DEBATY MIEDZYNARODOWEJ
    w LUBLINIE

    ul. Przechodnia 4
    20-003 Lublin;
    Pn-pt godz. 8.00 - 16.00
    tel. +48. 81 536 10 94
    fax. +48. 81 534 61 92
    rodm@rodm-lublin.pl
    FACEBOOK - TWITTER

    Wyświetl większą mapę
     
     
    PODZIEL SIĘ TREŚCIĄ :
      © OŚRODEK DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ LUBLIN
    WEBMASTER : STUDIO EM © 2013-2025  Wszystkie prawa zastrzeżone.
     

    MSZ MSZEDS-FNSEDS-FNS 25_samorządność
    prezydencja

    ZADANIE DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH




    strzałka do góry
    ODYSZUSZ
    ODYSZUSZ