logo

CZCIONKA : MNIEJSZA | WIĘKSZA

  >  
 
 
           
20.04.2015 Lublin
XV Zjazd Szkolnych Klubów Europejskich

Już po raz piętnasty przywitaliśmy w Lublinie członków Szkolnych Klubów Europejskich oraz klas europejskich.

Tegoroczne spotkanie miało miejsce w dniu 16.04.2015 r. w centrum konferencyjnym na stadionie Arena Lublin. Tematem przewodnim Zjazdu był Europejski Rok na Rzecz Rozwoju. Celem spotkania było przekazanie informacji na czym polega pomoc rozwojowa i w jaki sposób jest ona realizowana. Zjazd spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów i nauczycieli szkół z terenu województwa Lubelskiego, co znalazło potwierdzenie w ich licznym udziale.

powiekszenie

Jako pierwszy głos zabrał Krzysztof Babisz, Lubelski Kurator Oświaty, któremu przypadła również rola reprezentowania Wojewody Lubelskiego, Wojciecha Wilka. Pan Wojewoda wystosował list, w którym podkreślił znaczenie zaangażowania się młodzieży w działania sprzyjające aktywności obywatelskiej, uczącej szacunku dla odmienności kulturowej innych narodów. Następnie Pan Kurator, przemawiając we własnym imieniu, zaakcentował wagę podejmowania tematyki związanej z Unią Europejską, w tym Europejskiego Roku na Rzecz Rozwoju oraz rozwijania zasobów ludzkich w odniesieniu do ludzi młodych. Wyraził on także radość z powodu spotkania oraz podziękowania pod adresem szkół i placówek za podejmowanie przedsięwzięć i edukację europejską.

powiekszeniepowiekszeniepowiekszenie

Kolejnym punktem programu było wprowadzenie w tematykę Europejskiego Roku na Rzecz Rozwoju. Uczynili to Dominika Baran oraz Dominik Drążkowski, wolontariusze RODM Lublin. Opowiedzieli oni o różnorodnych aspektach unijnej współpracy rozwojowej oraz działaniach zewnętrznych Unii Europejskiej w walce z ubóstwem na całym świecie.

powiekszeniepowiekszeniepowiekszenie

W dalszej kolejności wystąpili przedstawiciele organizacji wyspecjalizowanych w obszarze pomocy rozwojowej. Działalność Stowarzyszenia Solidarności Globalnej z Lublina została przedstawiona przez Tomasza Danielewicza zastępcę prezesa wspomnianej organizacji. W swoim wystąpieniu odwołał się on do początków Stowarzyszenia, wyrosłego na słowach Jana Pawła II, a także opowiedział o rozwoju sieci wolontariatu w różnych krajach. Natomiast Maria Piotrowska, reprezentująca Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej z Warszawy, poruszyła kwestię pomocy ratunkowej, humanitarnej oraz rozwojowej, wyjaśniając jednocześnie różnice między nimi a także opisała zgromadzonym zakres działalności PCPM.

powiekszeniepowiekszeniepowiekszenie

Kolejne wystąpienie dotyczyło edukacji oraz współzależności globalnych. Tematyka ta została przybliżona przez reprezentującą Fundację Partners Polska z Warszawy, Małgorzatę Anielkę Pieniążek. Prelegentka zaangażowała uczniów w dyskusję, zwracając uwagę na istniejące w krajach rozwijających się problemy i wyzwania, jakie stoją przed tymi krajami. Wskazała w ten sposób jak ważne jest łamanie stereotypów. Co więcej, zainteresowała ona uczestników swoją wypowiedzią na temat projektu pt. „Makutano Junction. Multimedialne metody nauczania w edukacji globalnej” realizowany m.in. w Kenii. Potem głos zabrała Ewa Pankiewicz, współkoordynatora grupy Omnes Gentes, która przybliżyła działalność Centrum Wolontariatu w Lublinie. Zauważyła również, że ważnym elementem budowania lepszego świata jest wymiana doświadczeń oraz działanie na rzecz łamania barier.

Jej wypowiedź była dobrym wstępem do wystąpień dwojga gości pochodzących z państw objętych pomocą rozwojową, Iranu oraz Uzbekistanu. Przebywający w Lublinie młodzi obcokrajowcy podzielili się swoimi przeżyciami, opowiedzieli o krajach swojego pochodzenia i zachęcili uczniów do przyłączenia się do grupy Omnes Gentes. W międzyczasie odbyło się także dodatkowe spotkanie dla nauczycieli, podczas którego omówiono szczegóły dotyczące dalszej współpracy pomiędzy szkołami a naszym Ośrodkiem.

powiekszeniepowiekszeniepowiekszenie

Ostatnim punktem programu było zwiedzanie nowo wybudowanego obiektu sportowego Arena Lublin. Dzięki uprzejmości włodarzy obiektu, Młodzi ludzie mogli dotrzeć w najmniejsze zakamarki obiektu, niedostępne na co dzień dla osób.

powiekszenie

Organizatorami XIV Regionalnego Zjazdu Szkolnych Klubów Europejskich są:

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie,
Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Lublin,
Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw

RODM LublinED Lublin

 


 
O NAS
RODM - koordynatorem, inicjatorem i animatorem działań międzynarodowych w regionie. Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie powstał 1 kwietnia 2013r. w wyniku konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych na realizację zadania publicznego „Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej – 2013”. Organizacją prowadzącą RODM jest Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw, która od 1993 r. pracuje na rzecz społeczeństwa obywatelskiego oraz solidarności między narodami. WIĘCEJ INFORMACJI
mapa

Warning: include_once(/poczta.php): failed to open stream: No such file or directory in /rodm_lublin/komponenty/stopa.php on line 12

Warning: include_once(): Failed opening '/poczta.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php56/lib/pear') in /rodm_lublin/komponenty/stopa.php on line 12

 

 

 
PROJEKTY INFORMACYJNE
MATERIAŁY INFORMACYJNE
POLECAMY
KONTAKT
   
pasek
 
  • Biuletyn informacyjny
  • REGIONALNY OŚRODEK
    DEBATY MIEDZYNARODOWEJ
    w LUBLINIE

    ul. Przechodnia 4
    20-003 Lublin;
    Pn-pt godz. 8.00 - 16.00
    tel. +48. 81 536 10 94
    fax. +48. 81 534 61 92
    rodm@rodm-lublin.pl
    FACEBOOK - TWITTER

    Wyświetl większą mapę
     
     
    PODZIEL SIĘ TREŚCIĄ :
      © OŚRODEK DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ LUBLIN
    WEBMASTER : STUDIO EM © 2013-2025  Wszystkie prawa zastrzeżone.
     

    MSZ MSZEDS-FNSEDS-FNS 25_samorządność
    prezydencja

    ZADANIE DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH




    strzałka do góry
    ODYSZUSZ
    ODYSZUSZ