logo

CZCIONKA : MNIEJSZA | WIĘKSZA

  >  
 
 
           
14.11.2014 Lublin
Tydzień Edukacji Globalnej

Czym jest edukacja globalna ?

U podstaw edukacji globalnej leży przekonanie, że ludzi żyjących w różnych krajach i na różnych kontynentach łączą wzajemne zależności, a współczesne problemy międzynarodowe dotyczą nas wszystkich, ponieważ każdy a wpływ na to, w jakim świecie żyjemy.

Według definicji Ministerstwa Spraw Zagranicznych, edukacja globalna to edukacja, która ma na celu podniesienie świadomości i poszerzenie wiedzy polskiego społeczeństwa na temat międzynarodowego rozwoju, ułatwia zrozumienie globalnych współzależności pomiędzy społeczeństwami krajów rozwiniętych a społeczeństwami krajów rozwijających się i przechodzących transformację ustrojową, skłania do krytycznej refleksji nad odpowiedzialnością za rozwój międzynarodowy oraz prowadzi do osobistego zaangażowania i świadomego działania na rzecz walki z ubóstwem na świecie i realizacji Milenijnych Celów Rozwoju.

Zgodnie z definicją Forum Edukacji Rozwojowej jest ona procesem aktywnego uczenia się, opartego na wartościach:solidarności, równości, włączania i współpracy. Sprawia ona, ze ludzie przechodzą od podstawowej wiedzy o najważniejszych sprawach dotyczących rozwoju międzynarodowego i zrównoważonego rozwoju, poprzez zrozumienie przyczyn i skutków spraw światowych do osobistego zaangażowania i świadomego działania.określa ten rodzaj edukacji jako proces, którego celem jest przyczynienie się do rozwoju.

Edukacja globalna sprzyja pełnemu uczestnictwu wszystkich obywateli w usuwaniu ubóstwa na świecie i walce z wykluczeniem. Jej zadaniem jest też wpływanie na to, aby polityka międzynarodowa i polityki w poszczególnych krajach były bardziej sprawiedliwe i bardziej oparte na równowadze ekonomicznej, społecznej i ekologicznej oraz na prawach człowieka.

Więcej na temat edukacji globalnej:
Dokument opracowany przez członków grupy roboczej ds. edukacji globalnej działającej w ramach platformy polskich organizacji pozarządowych – Grupa Zagranica na potrzeby konsultacji m.in. w sprawie reformy podstawy programowej /PDF/

http://www.dea.org.uk


Harmonogram spotkań w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej

18 listopada 2014 r.

  • Anna Pietruczuk – Wice Prezes Stowarzyszenia Edukacja dla Pokoju „Jak pomagamy dzieciom w Ugandzie” opowie o realizacji projektu . ”Rozwój edukacji i poprawa konkurencyjności na rynku pracy młodzieży dystryktu Lwengo poprzez budowę szkoły zawodowej dla szwaczek i cieśli w miejscowości w Kyanjovu w Ugandzie”.
  • Projekcja reportażu „Dzieci Afryki” prezentująca warunki życia młodego pokolenia.

    19 listopada 2014 r. 

    • Barbara Michałowska DWR – „Jak Polska pomaga innym krajom?” poprowadzi bogato ilustrowane, dynamiczne zajęcia na temat polskiej pomocy na świecie dla dzieci ze szkoły podstawowej.


      20 listopada 2014 r.

  • Jadwiga Szpakowska DWR – prezentacja programu Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Wolontariat polska pomoc”
  • Projekcja filmu „Merytoryczne wsparcie nauczania w dziedzinie parazytologii” dokumentującego działania wolontariusza w szkole rolniczej w Tengeru, w Tanzanii
  • Maciej Klockiewicz, lekarz- weterynarz i wykładowca akademicki, wolontariusz WPP w latach 2012 i w 2013 w Tengeru (Tanzania)
  • Jadwiga Szpakowska DWR – prezentacja programu Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Wolontariat polska pomoc”
  • Monika Nowicka, wolontariuszka, która w latach 2010- 2013 pracowała w  przychodni w Bugisi  w Tanzanii  i swoje doświadczenia opisała w książce „ Położna w świecie kobiet Sukuma”
  • Bożena Latocha, dyrektor Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, Centrum Charytatywno-Wolontariackiego „SOLIDARNI”  opowie o doświadczenia polskich NGO wysyłających wolontariuszy na przykładzie projektów realizowanych w Tanzanii i w Togo

Spotkania wzbogacone zostaną prezentacją dwóch wystaw fotograficznych autorstwa wolontariuszek programu „Wolontariat polska pomoc”. Wystawa „Położna w świecie kobiet Sukuma” ilustruje pracę polskiej położnej Moniki Nowickiej na Misji Bugisi w Tanzanii”, a wystawa „Matematyka dla życia” autorstwa Jolanty Kazak przedstawia obrazy z życia codziennego plemienia Sukuma w Tanzanii. Wystawy będzie można obejrzeć w ODM przy ul. Kruczej 38/42 w Warszawie w dniach 17 – 28 listopada br.

Informacje i zapisy na spotkania: e-mail: odm@msz.gov.pl


 


 
O NAS
RODM - koordynatorem, inicjatorem i animatorem działań międzynarodowych w regionie. Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie powstał 1 kwietnia 2013r. w wyniku konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych na realizację zadania publicznego „Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej – 2013”. Organizacją prowadzącą RODM jest Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw, która od 1993 r. pracuje na rzecz społeczeństwa obywatelskiego oraz solidarności między narodami. WIĘCEJ INFORMACJI
mapa

Warning: include_once(/poczta.php): failed to open stream: No such file or directory in /rodm_lublin/komponenty/stopa.php on line 12

Warning: include_once(): Failed opening '/poczta.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php56/lib/pear') in /rodm_lublin/komponenty/stopa.php on line 12

 

 

 
PROJEKTY INFORMACYJNE
MATERIAŁY INFORMACYJNE
POLECAMY
KONTAKT
   
pasek
 
  • Biuletyn informacyjny
  • REGIONALNY OŚRODEK
    DEBATY MIEDZYNARODOWEJ
    w LUBLINIE

    ul. Przechodnia 4
    20-003 Lublin;
    Pn-pt godz. 8.00 - 16.00
    tel. +48. 81 536 10 94
    fax. +48. 81 534 61 92
    rodm@rodm-lublin.pl
    FACEBOOK - TWITTER

    Wyświetl większą mapę
     
     
    PODZIEL SIĘ TREŚCIĄ :
      © OŚRODEK DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ LUBLIN
    WEBMASTER : STUDIO EM © 2013-2025  Wszystkie prawa zastrzeżone.
     

    MSZ MSZEDS-FNSEDS-FNS 25_samorządność
    prezydencja

    ZADANIE DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH




    strzałka do góry
    ODYSZUSZ
    ODYSZUSZ