logo

CZCIONKA : MNIEJSZA | WIĘKSZA

  >  
 
 
           
19.08.2014 Lublin
Innowacyjność polskiej gospodarki na tle międzynarodowym

Innowacyjność to czynnik, który ma wpływ na poziom konkurencyjności kraju. Przejawia się poprzez motywację przedsiębiorców do prowadzenia badań naukowych, wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych oraz wdrażanie nowatorskich pomysłów. To ma z kolei prowadzić do wzrostu efektywności krajowej produkcji i jej znaczenia na tle międzynarodowym.

W 2013 r. Polska wprowadziła Strategię innowacyjności i efektywności gospodarki „Dynamiczna Polska 2020”. Ma ona na celu stworzenie wysoce konkurencyjnej gospodarki, która będzie oparta na wiedzy i współpracy. Zakłada się także wsparcie dla umiędzynarodowienia przedsiębiorstw, które wykazują się wysokim poziomem innowacyjności.

Najnowsze wyniki umieszczone w raporcie Komisji Europejskiej "Innovation Scoreboard 2014" plasują Polskę poniżej unijnej średniej, w grupie tzw. „umiarkowanych innowatorów”. Najbardziej innowacyjne gospodarki w Unii to: Szwecja, Dania, Niemcy i Finlandia. Ranking ten bierze pod uwagę 25 wskaźników, takich jak wydatki na badania, liczba patentów czy liczba osób z wyższym wykształceniem. Polska prezentuje się najlepiej, gdy weźmiemy pod uwagę wskaźnik dotyczący zasobów ludzkich. W tej klasyfikacji znajdujemy się tylko nieco poniżej średniej dla Unii. Także inwestycje firm w innowacje są obszarem, dzięki któremu pniemy się ku górze. Sytuacja wygląda gorzej, gdy mowa o jakości systemu badań, liczbie patentów czy współpracy między firmami. Te obszary wymagają jeszcze sporych nakładów pracy. Natomiast w klasyfikacji innowacyjnych regionów w naszym kraju zanotowano znaczne postępy. Wzrost innowacyjności miał miejsce w województwach: mazowieckim, dolnośląskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim.

O wzroście innowacyjności w Polsce świadczyć może wzrost eksportu zaawansowanych technologicznie produktów. Obroty w handlu zagranicznym polskich przedsiębiorców w ostatnim roku zwiększyły się o 13%. Według raportu Oxford Economics przygotowanego dla HSBC nasz kraj awansował w światowym rankingu producentów zaawansowanych technologicznie z 21. na 14. miejsce. Ranking ten, w przeciwieństwie do badań przeprowadzanych przez Komisję Europejską, bada zmiany zachodzące w gospodarce, które są widoczne gołym okiem oraz efekty prowadzonych badań, a nie jedynie poniesione nakłady.

Aby poziom innowacyjności w naszym kraju nadal rósł, niezbędne jest stymulowanie przedsiębiorstw do zwiększania nakładów na badania i rozwój. Konieczna jest także poprawa infrastruktury wspierającej działalność innowacyjną. Przy spełnieniu tych warunków polska gospodarka będzie pełniła coraz większą rolę w kontekście innowacyjności na tle międzynarodowym.



 
O NAS
RODM - koordynatorem, inicjatorem i animatorem działań międzynarodowych w regionie. Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie powstał 1 kwietnia 2013r. w wyniku konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych na realizację zadania publicznego „Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej – 2013”. Organizacją prowadzącą RODM jest Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw, która od 1993 r. pracuje na rzecz społeczeństwa obywatelskiego oraz solidarności między narodami. WIĘCEJ INFORMACJI
mapa

Warning: include_once(/poczta.php): failed to open stream: No such file or directory in /rodm_lublin/komponenty/stopa.php on line 12

Warning: include_once(): Failed opening '/poczta.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php56/lib/pear') in /rodm_lublin/komponenty/stopa.php on line 12

 

 

 
PROJEKTY INFORMACYJNE
MATERIAŁY INFORMACYJNE
POLECAMY
KONTAKT
   
pasek
 
  • Biuletyn informacyjny
  • REGIONALNY OŚRODEK
    DEBATY MIEDZYNARODOWEJ
    w LUBLINIE

    ul. Przechodnia 4
    20-003 Lublin;
    Pn-pt godz. 8.00 - 16.00
    tel. +48. 81 536 10 94
    fax. +48. 81 534 61 92
    rodm@rodm-lublin.pl
    FACEBOOK - TWITTER

    Wyświetl większą mapę
     
     
    PODZIEL SIĘ TREŚCIĄ :
      © OŚRODEK DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ LUBLIN
    WEBMASTER : STUDIO EM © 2013-2025  Wszystkie prawa zastrzeżone.
     

    MSZ MSZEDS-FNSEDS-FNS 25_samorządność
    prezydencja

    ZADANIE DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH




    strzałka do góry
    ODYSZUSZ
    ODYSZUSZ