logo

CZCIONKA : MNIEJSZA | WIĘKSZA

  >  
 
 
           
5.08.2014 Lublin
Pamiętaj o europejskiej karcie ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ)

B

Za nami połowa wakacji. Wspomniany okres to dla wielu Polaków okazja do wypoczynku nie tylko w kraju, ale także za granicą. Należy pamiętać, że o uraz czy wypadek podczas nawet najwspanialszego urlopu nie jest trudno. Aby przyjemne chwile odpoczynku nie zakończyły się nieprzyjemną niespodzianką, warto jeszcze przed wyjazdem zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Dlaczego warto zabrać ze sobą na urlop kartę EKUZ?

Gdy pojedziemy na wypoczynek do jednego z państw Unii Europejskiej lub krajów EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia oraz Szwajcaria), w sytuacji, gdy pomoc medyczna okaże się niezbędna (nagłe zachorowanie czy wypadek), karta EKUZ potwierdzi prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w placówkach działających w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotnej.

W sytuacji, gdy musimy skorzystać ze świadczeń zdrowotnych za granicą, należy:
1. Udać się do lekarza lub placówki medycznej, która działa w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotnej.
2. Jak najszybciej okazać lekarzowi bądź administracji szpitala kartę EKUZ (warto zabrać ze sobą kserokopie karty) wraz z dokumentem tożsamości.

Jako osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia mamy prawo do korzystania z opieki zdrowotnej w kraju UE/EFTA, na takich samych zasadach jak osoby ubezpieczone w tym kraju, tzn. będziemy musieli zapłacić wyłącznie z te świadczenia, które nie są w pełni finansowane w ramach systemu opieki zdrowotnej na terenie danego kraju.

Warto jeszcze przed wyjazdem sprawdzić, na jaką bezpłatną pomoc medyczną w razie wypadku można liczyć w kraju, do którego się wybieramy. Informacje te znajdują się pod tym linkiem: http://www.nfz.gov.pl/new/index.php?katnr=5&dzialnr=2

Jak i gdzie można wyrobić kartę EKUZ?

Karta EKUZ jest wydawana nieodpłatnie przez Oddziały NFZ w całej Polsce.

Lubelski Oddział NFZ wydaje karty od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.30:
1) w siedzibie Oddziału w Lublinie, ul. Koryznowej 2d, tel. 81 531 05 98,
2) w Delegaturze w Zamościu, ul. Partyzantów 3, tel. 84 677 64 10,
3) w Delegaturze w Chełmie, ul. Ceramiczna 1, tel. 82 562 22 12,
4) w Delegaturze w Białej Podlaskiej, ul. Warszawska 12c, tel. 83 344 93 05.

W celu otrzymania karty konieczne jest złożenie wniosku o jej wydanie. Fundusz wydaje EKUZ na podstawie Centralnego Wykazu Ubezpieczonych (CWU). Dokument ubezpieczenia jest potrzebny w momencie, kiedy CWU nie potwierdza posiadania statusu ubezpieczonego, a pacjent ma prawo do świadczeń. Wówczas otrzymuje kartę na podstawie np. druku RMUA.

Wnioski o wydanie EKUZ można złożyć nie tylko osobiście, ale także w innej formie np.:

• faksem na numer 81 531 05 28,
• za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres email: info@nfz-lublin.pl (w przypadku, kiedy wniosek nie zawiera podpisu wnioskodawcy, wnioskodawca musi osobiście odebrać kartę EKUZ),
• drogą pocztową.

Kartę EKUZ można odebrać osobiście albo NFZ odeśle ją na wskazany adres.

Prawo do otrzymania karty mają wszyscy, którzy są ubezpieczeni w NFZ oraz członkowie ich rodzin. Każdy członek rodziny otrzymuje osobną kartę.
EKUZ w związku z pobytem turystycznym może zostać wydana na okres:

• 5 lat dla emeryta,
• 6 miesięcy dla osób ubezpieczonych tj. zatrudnionych, prowadzących działalność gospodarczą, pobierających rentę, studentów, członków rodzin ww.,
• 2 miesięcy dla osób bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy.

Ważne:

• W wielu miejscowościach wypoczynkowych lekarze przyjmują tylko prywatnie, w związku z tym nie honorują Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Za ich usługi trzeba zapłacić pełną cenę, której Fundusz nie zwróci.
• Pacjent w pełni ponosi koszty transportu sanitarnego do Polski. Również ratownictwo górskie w wielu krajach, m. in. w Austrii, we Francji, Republice Czeskiej oraz Republice Słowackiej, jest w pełni odpłatne. Należy także pamiętać, że leczenie skutków wypadków związanych z uprawianiem sportu, w tym narciarstwa, obciążone jest wyższymi opłatami, niż w innych przypadkach. W związku z tym zaleca się wykupienie ubezpieczenia dodatkowego obejmującego koszty, których w krajach UE nie pokrywa powszechne ubezpieczenie zdrowotne.
• Jeśli, mimo posiadania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, ponieśliśmy inne niż wymienione opłaty, możemy po powrocie do kraju ubiegać się o zwrot tych wydatków w Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia. Ważne jest, aby w takich przypadkach zachować oryginały rachunków i dowodów zapłaty, gdyż są one niezbędne do uzyskania refundacji.

Tekst powstał na podstawie materiałów uzyskanych dzięki uprzejmości lubelskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia


 
O NAS
RODM - koordynatorem, inicjatorem i animatorem działań międzynarodowych w regionie. Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie powstał 1 kwietnia 2013r. w wyniku konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych na realizację zadania publicznego „Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej – 2013”. Organizacją prowadzącą RODM jest Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw, która od 1993 r. pracuje na rzecz społeczeństwa obywatelskiego oraz solidarności między narodami. WIĘCEJ INFORMACJI
mapa

Warning: include_once(/poczta.php): failed to open stream: No such file or directory in /rodm_lublin/komponenty/stopa.php on line 12

Warning: include_once(): Failed opening '/poczta.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php56/lib/pear') in /rodm_lublin/komponenty/stopa.php on line 12

 

 

 
PROJEKTY INFORMACYJNE
MATERIAŁY INFORMACYJNE
POLECAMY
KONTAKT
   
pasek
 
  • Biuletyn informacyjny
  • REGIONALNY OŚRODEK
    DEBATY MIEDZYNARODOWEJ
    w LUBLINIE

    ul. Przechodnia 4
    20-003 Lublin;
    Pn-pt godz. 8.00 - 16.00
    tel. +48. 81 536 10 94
    fax. +48. 81 534 61 92
    rodm@rodm-lublin.pl
    FACEBOOK - TWITTER

    Wyświetl większą mapę
     
     
    PODZIEL SIĘ TREŚCIĄ :
      © OŚRODEK DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ LUBLIN
    WEBMASTER : STUDIO EM © 2013-2025  Wszystkie prawa zastrzeżone.
     

    MSZ MSZEDS-FNSEDS-FNS 25_samorządność
    prezydencja

    ZADANIE DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH




    strzałka do góry
    ODYSZUSZ
    ODYSZUSZ