logo

CZCIONKA : MNIEJSZA | WIĘKSZA

  >  
 
 
           
06.02.2014 Lublin
Kolejny zagrabiony w czasie wojny obraz wróci do Polski

B

W efekcie działań Ambasady RP w Waszyngtonie, Konsulatu Generalnego w Nowym Jorku oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do Polski powróci zaginiony w czasie II wojny światowej obraz Johanna Conrada Seekatza „Św. Filip chrzci sługę królowej Kandaki”.

Dzieło Conrada Seekatza zostanie w czwartek (6.02.2014) przekazane przez stronę amerykańską na ręce Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. - Kolejny cenny obraz zostanie zwrócony stronie polskiej podczas ceremonii w Konsulacie Generalnym w Nowym Jorku. Chciałbym szczególnie podkreślić rolę jaką w odzyskaniu obrazu odegrał nasz były już konsul w Nowym Jorku Marek Skulimowski. Dziękuję za świetną pracę! – podkreślił wiceminister Bogusław Winid komentując odzyskanie dzieła. W uroczystości, która odbędzie się w KG RP w Nowym Jorku wezmą również udział Ambasador RP Ryszard Schnepf oraz Konsul Generalna Ewa Juńczyk – Ziomecka.

Zagrabione w czasie wojny z Muzeum Narodowego w Warszawie dzieło odzyskano dzięki współpracy polskich dyplomatów z federalną agencją Immigration and Customs Enforcement/Homeland Security Investigations (ICE/HSI).

Obraz Johanna Conrada Seekatza (1719-1768) „Św. Filip chrzci sługę królowej Kandaki” to olej na blasze miedzianej, przedstawiający charakterystyczny temat z Dziejów Apostolskich. Jego autor był XVIII wiecznym uznanym niemieckim twórcą, działającym m.in. jako malarz nadworny w Darmstadt. Dzieło pochodziło ze zbiorów Piotra Fiorentiniego, polskiego oficera, urzędnika i kolekcjonera. Do momentu wybuchu II wojny światowej obraz nieprzerwanie znajdował się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Losy obiektu w czasie wojny pozostają nieznane. Można jedynie przypuszczać, że obraz pozostał w muzeum do wybuchu Powstania Warszawskiego w 1944 roku.

Źródło: MSZ RP

Johann Konrad Seekatz
(ur. 1719, zm. 1768) malarz niemiecki zatrudniony na dworze Landgrafstwa Hesja-Darmstadt.
Od 1753 roku pracował dla landgrafa Ludwika VIII. Johann Konrad był synem malarza nadwornego zatrudnionego w Wormacji (Worms), Johanna Martina Seekatz (1680-1729). Seekatz malował zwykłe codzienne życie mieszkańców miasta Darmstadt i okolicznych wsi, jego obrazy stanowią wiec nieocenionej wartości źródło historyczne. Interesowała go też tematyka religijna i mitologiczna, w której wzorował się na niderlandzkich mistrzach złotego wieku. Wśród jego najlepszych obrazów jest „Ucieczka do Egiptu” (1755) i „Walka Jakuba z aniołem” (1766). Niektóre z obrazów Seekatza są tak „nowoczesne” jakby pochodziły z lat dwudziestych XX wieku.


 
O NAS
RODM - koordynatorem, inicjatorem i animatorem działań międzynarodowych w regionie. Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie powstał 1 kwietnia 2013r. w wyniku konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych na realizację zadania publicznego „Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej – 2013”. Organizacją prowadzącą RODM jest Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw, która od 1993 r. pracuje na rzecz społeczeństwa obywatelskiego oraz solidarności między narodami. WIĘCEJ INFORMACJI
mapa

Warning: include_once(/poczta.php): failed to open stream: No such file or directory in /rodm_lublin/komponenty/stopa.php on line 12

Warning: include_once(): Failed opening '/poczta.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php56/lib/pear') in /rodm_lublin/komponenty/stopa.php on line 12

 

 

 
PROJEKTY INFORMACYJNE
MATERIAŁY INFORMACYJNE
POLECAMY
KONTAKT
   
pasek
 
  • Biuletyn informacyjny
  • REGIONALNY OŚRODEK
    DEBATY MIEDZYNARODOWEJ
    w LUBLINIE

    ul. Przechodnia 4
    20-003 Lublin;
    Pn-pt godz. 8.00 - 16.00
    tel. +48. 81 536 10 94
    fax. +48. 81 534 61 92
    rodm@rodm-lublin.pl
    FACEBOOK - TWITTER

    Wyświetl większą mapę
     
     
    PODZIEL SIĘ TREŚCIĄ :
      © OŚRODEK DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ LUBLIN
    WEBMASTER : STUDIO EM © 2013-2025  Wszystkie prawa zastrzeżone.
     

    MSZ MSZEDS-FNSEDS-FNS 25_samorządność
    prezydencja

    ZADANIE DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH




    strzałka do góry
    ODYSZUSZ
    ODYSZUSZ